Fusy z kawy – sposoby na ich wykorzystanie

Fusy są bogate w wiele składników mineralnych. Zawierają między innymi spore ilości fosforu, potasu, miedzi i magnezu, swoje zastosowanie fusy znalazły między innymi w kosmetyce i w ogrodnictwie, jednakże ich zastosowanie jest o wiele szersze.

Fusy z kawy – kawowy peeling

Jeżeli marzysz o gładkiej i wygładzonej skórze, wystarczy, że połączysz kawowe fusy z dowolnym olejem naturalnym oraz cukrem. Tak przygotowany kosmetyk należy wcierać w ciało, po kilku minutach należy obficie spłukać z ciała ciepłą wodą. Zastanawiasz się, jak w inny sposób wykorzystać fusy? Otóż doskonale sprawdzą się również jako peeling do skóry głowy, a kawowe odpadki z pewnością pomogą nam dodatkowo uporać się z łupieżem. Domowe sposoby pielęgnacji urody zalecają wykorzystanie fusów także jako odżywki do włosów czy też jako maseczkę do twarzy, która ma za zadanie oczyścić cerę z niedoskonałości, a to wszystko dzięki zawartym w kawie antyoksydantom i przeciwutleniaczom.

Kawowe fusy – neutralizator zapachów

Kawowe fusy świetnie sprawdzą się również jako neutralizator zapachów. Szczególnie dobrze sprawdzą się na spodku w lodówce czy w szafie, zamknięte w cienkich saszetkach. Należy jednak pamiętać, aby regularnie minimum raz w tygodniu je wymieniać, dodatkowo fusy z kawy doskonale radzą sobie z usuwaniem z naszych dłoni zapachu czosnku, cebuli czy zapachu ryby. Fusy z kawy znakomicie sprawdzają się także jako pasta do czyszczenia zaschniętych potraw z talerzy i garnków.

Fusy z kawy – nawóz dla roślin domowych i ogrodowych

Uprawiając rośliny, zwykle kupujemy do ich nawożenia, nawozy sztuczne, wierząc, że to najlepsze rozwiązanie, jednak to nie do końca prawda, bo chociaż gotowe preparaty mają dobrze zbilansowany skład i są łatwe w użyciu, to niewłaściwie stosowane mogą bardziej zaszkodzić roślinom niż im pomóc. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów naturalnych. Domową odżywkę do roślin przygotujemy w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że dodamy jedną łyżkę stołową fusów do pół litra wody. Zawarte w kawie składniki odżywcze takie jak potas, magnez i azot pomagają utrzymać nasze rośliny w świetnym stanie. Możemy je również wykorzystać jako ściółkę oraz podłoże. W ogrodzie należy je rozsypać pod roślinami, a w domu wystarczy dodać niewielką ilość na dno doniczki podczas przesadzania. Pamiętajmy jednak, że kawowy nawóz możemy stosować tylko dla roślin lubiących kwaśne lub lekko kwaśne podłoże.

Fusy z kawy – sposób na pchły u czworonoga

Dla właścicieli czworonogów fusy z kawy polecane są jako środek do walki z pchłami. Jeżeli nasz czworonożny przyjaciel boryka się z problemem nieznośnych insektów, warto po kąpieli natrzeć go rozrobionymi z wodą fusami. Pchły nie tolerują zapachu kawy, więc powinny szybko zniknąć. Równie skuteczne mogą okazać się w walce z mrówkami. Te, podobnie jak pchły unikają miejsc, gdzie unosi się zapach kawy. Wystarczy, że w miejscach, gdzie pojawiają się systematycznie porozstawiać spodki z fusami po kawie, a mrówki z pewnością zaczną ich unikać.

Kawowe fusy – sposób na odbarwione garnki i patelnie

Nie możesz już patrzeć na odbarwione garnki i patelnie? W tym przypadku również z pomocą przychodzą fusy. Wystarczy, że posypiesz je kawą, po czym delikatnie wypolerujesz zabrudzoną powierzchnię, a następnie zetrzesz ściereczką. Stare plamy czy reszki jedzenia z pewnością znikną.

Oblodzone ulice? Dla fusów to nie problem

O tym, że sól i piasek używane są do posypywania chodników i ulic w celu usunięcia oblodzenia, większość z nas zapewne wie, a czy wiesz o tym, że władze niektórych miast zdecydowały zastąpić się sól drogową fusami po kawie? Jest to świeży i dość kontrowersyjny pomysł, który do Polski zawitał ze Lwowa. W Polsce zastępowanie soli i piasku fusami jest jeszcze na etapie testowania, ale wydaje się to być przyjazny dla środowiska, a jednocześnie skuteczny i ekonomiczny sposób, który oczywiście ma swoich zwolenników.

Jak widzisz, możliwości spożytkowania fusów po kawie są naprawdę szerokie. Warto je zbierać i suszyć lub wykorzystywać na bieżąco. Z pewnością pozwoli nam to zaoszczędzić na gotowych kosmetykach oraz odżywkach do roślin, które nie zawsze są skuteczne i warte swojej ceny. Dając drugie życie fusom niewątpliwie przyczyniamy się w dużym stopniu do ochrony środowiska.