O firmie ELEKTRA

Firma Elektra swoją historią sięga do roku 1947, a pierwszą osobą, która przyczyniła się do rozwoju firmy, był młody mężczyzna o imieniu Florindo, który był pasjonatem mechaniki, wydarzenia te miały miejsce w miejscowości Feltra, gdzie rodzina Fregnan prowadziła swój hotel. W pierwszych latach urządzenia były produkowane pod nazwą “La Tarvisium”, była to latynoska nazwa miasta Treviso z którym od pierwszych lat swojej działalności jest związana firma Elektra.

Na przestrzeni ponad pół wieku swojej działalności firma Elektra wymyśliła i opatentowała wiele rozwiązań, które zrewolucjonizowały branżę ekspresów, zwłaszcza gastronomicznych. W roku 1950 w ekspresie Superautomatica X15 zastosowano zautomatyzowanie hydrauliki. Nazwa Elektra wywodzi się z greckiego słowa “elektron”, które oznacza obiekt świecący oraz została nadana w roku 1965 na cześć włoskiego naukowca i laureata nagrody Nobla Guglielmo Marconi, który prowadził prace nad radiem. W roku 1968 inżynierowie Elektry opatentowali grupę zaparzającą działająca w oparciu o elektrozawór, rozwiązanie to gwarantowało jeszcze dokładniejszą kontrolę przepływu wody i jej temperatury oraz dało podstawy pod kolejne nowatorskie rozwiązania wymyślone przez konstruktorów Elektry, na pewno mogą oni mówić o sporym sukcesie, gdy w 1978 roku zaprezentowali urządzenie gastronomiczne z możliwością zaprogramowania jej na 5 różnych sposobów, była to pierwsza tego typu maszyna na świecie.

 

W 1979 roku powstaje kultowy ekspres Elektra Micro Casa Leva produkowany w 3 wersjach kolorystycznych, jest to ekspres, który produkowany jest do dziś, a mimo prostej konstrukcji, wprawieni użytkownicy potrafią wydobywać naprawdę wybitne aromaty i nuty ze swoich ulubionych ziaren. Dwa lata po powstaniu Levy, Elektra prezentuje ekspres Elektra Micro Casa Semiautomatica, jest to urządzenie stworzone z myślą o użytkownikach domowych, działające w oparciu o wymiennik ciepła i pompę wibracyjną, ekspres podobnie jak jego dźwigniowy kolega, jest produkowany nieprzerwanie do dziś na podstawie tego samego projektu i ma wielu sympatyków na całym świecie.

W roku 1984 powstaje ekspres The Mini Verticale, który swoim charakterystycznym kształtem i zastosowanymi rozwiązaniami również zdobywa uznanie konsumentów. Kolejne lata to praca nad urozmaiceniem oferty dla kawiarni i restauracji w związku z tym firma prezentuje takie ekspresy jak: Barlume, Indie, czy Belle Epoque.

W roku 2020 swoją premierę ma Ekspres Elektra Verve, który od razu zdobywa zachwyt użytkowników domowych i małych restauracji. Fenomen tej maszyny polega na tym, iż zastosowano w niej najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, materiały najwyższej jakości oraz można ją obsługiwać z pomocą aplikacji Wi-fi, która daje możliwość ustawienia takich parametrów jak: długość pre-infuzji, długość ekstrakcji, gotowość do pracy, temperatura wody w bojlerach. To wszystko sprawia, że ekspres jest bardzo wychwalany przez ekspertów z branży i gwarantuje użytkownikowi espresso najwyższej jakości.

 

Firma Elektra jest znana i ceniona na całym świecie, od samego początku pracownicy firmy przywiązywali olbrzymią wagę do jakości oraz innowacyjności, dzięki czemu w tym momencie firma ma ugruntowaną pozycję. Jak widać portfolio firmy Elektra jest bardzo bogate i każdy sympatyk espresso może wybrać idealne dla siebie urządzenie, nie bez znaczenia jest ponadczasowość produkowanych urządzeń, która świadczy o doskonałej jakość produkowanych urządzeń.

Obecnie CEO firmy Elektra jest Alessio Pezzoni, który przywiązuje bardzo dużą wagę do dziedzictwa firmy, ale także zapowiada, iż Elektra będzie w dalszym ciągu eksplorować możliwości przemysłu kawowego i zapowiada, iż firma nie poprzestanie na dostępnych obecnie ekspresach, a użytkownicy mogą się spodziewać kolejnych innowacji.