Profitec GO – ideał na początek?

Dzisiejszy wpis poświęcę urządzeniu Profitec GO, jest to ekspres nie dużych rozmiarów z przeznaczeniem na użytek domowy. Przez to, że model ten jest bardzo popularny postanowiłem, że jestem także winny kilka słów o tym urządzeniu i co kryje się za ową popularnością. 

Po pierwsze Profitec GO to idealna maszyna na początek przygody z domową baristyką. Został on skonstruowany o grupę producencką Profitec i wyposażony w portafilter 58mm. Pierwsze GO’sy, które wyprodukowano nagrzewały się w około 5-10 minut i po tym czasie były gotowe do pracy. Obecnie firma z Bammental zastosowała w swoich urządzeniach technologię “Fast heat-up” dzięki czemu już po 3-5 minutach jesteśmy w stanie przygotować nasze espresso. 

Profitec GO występuje w 4 wersjach kolorystycznych, użytkownik może wybrać spośród: czerwonego, czarnego, niebieskiego oraz żółtego. Obudowa ekspresu wykonana jest z bardzo solidnej porcji stali, jest grubsza niż w ekspresach podobnej klasy, dzięki temu ekspres jest cichszy. Dysza pary znajduje się z prawej strony obudowy, aby przygotować ją do pracy, należy za pomocą programatora PID ustawić odpowiednią temperaturę. Takie rozwiązanie sprawią, że możemy jednocześnie przygotowywać espresso i spieniać mleko, należy jednak pamiętać, iż po podgrzaniu wody należy upuścić trochę wody ze zbiornika przed przygotowaniem kolejnego espresso. 

Urządzenie zostało przygotowane z myślą o użytkownikach domowych zaczynających przygodę z domową baristyką. Espresso przygotowywane za pomocą Profitec GO, wychodzi na całkiem niezłym poziomie, na pewno małym minusem jest zbyt wysokie ciśnienie działające na porcję kawy w pierwszej fazie ekstrakcji przez co dopiero po kilku sekundach kawa nabiera kremy i odpowiedniej barwy. Regulator PID jest bardzo prosty w obsłudze, możemy za jego pomocą ustawić wspomnianą temperaturę dla dyszy pary, jak również temperaturę ekstrakcji, a w trakcie pracy na wyświetlaczu pojawia się timer odmierzający czas ekstrakcji. Ekspres jest na prawdę solidnie wykonany, grupa z jednego kawałka metalu również wygląda bardzo solidnie, w tej klasie nie znam ekspresu, który charakteryzowałby się taką solidnością na pewno plusem jest możliwość doboru portafiltrów o podobnej średnicy. 

Profitec GO to idealne urządzenie na początek przygody z domową baristyką, na pewno zaspokoi on potrzeby wielu początkujących fanów espresso, a jeśli chodzi o przygotowywanie kaw mlecznych to dzięki dobrze wykonanej dyszy, możemy być spokojni, że również spełni nasze oczekiwania. Jest to ekspres o przystępnej cenie, jak na swoje możliwości techniczne, a wspomniane rozwiązanie “Fast heat-up”, które jest nowością na rynku na pewno również zachęca do zakupu tego ekspresu. Czas nagrzewania jest to jeden z najczęściej sprawdzanych parametrów podczas wyboru ekspresu. 

Co jeszcze sprawia, że ekspres ten jest tak chętnie wybierany? Na pewno przemawia za nim nie naganny design i bardzo ładna symetryczna bryła, która sprawia wrażenie “konkretu”, zbiornik wykonany jest z wysokiej jakości materiału, a połączenie zbiornika z ekspresem wykonane jest z metalowego elementu.