Co świadczy o dobrym espresso?

W tym poście przeglądnę się espresso, a dokładniej opisze parametry i znaki, które powinny świadczyć o tym, że przygotowywane przez nas espresso jest prawidłowe: 

 • czas przygotowania – jeżeli przygotowywaliśmy nasze espresso w przedziale czasowym od 25 do 35 sekund to jest to jedna z najważniejszych wytycznych, która przybliża nas do idealnego smaku. 
 • ilość kawy w kolbie – obecnie do przygotowania idealnego espresso używa się od 14 do 22 gram kawy, a opcjonalnie jest to od 16 do 18g, aby spełnić ten warunek, należy użyć sitka do podwójnego espresso, użycie podwójnej porcji kawy na pewno przybliża nas do oczekiwanej pełni smaku, jednak w kawiarniach powinno przygotowywać się espresso z pojedynczego filtra 
 • ubicie kawy tamperem z odpowiednim naciskiem – uważa się, iż ubicie kawy pod naciskiem od 10 do 25 kg na kawę znajdującą się w filtrze sprawi, że wydobędziemy z kawy jej najszlachetniejsze walory. 
 • temperatura wody – powinna być odpowiednia, uważa się, że idealne espresso powstaje w temperaturze około 89-95 stopni. 
 • kolor kawy podczas ekstrakcji – podczas przygotowywania kawy możemy zaobserwować, że kolor “strumyczka” kawowego wydobywającego się z naszej kolby na początku ma ciemno brązowy kolor, by z kolejnymi sekundami robić się coraz jaśniejszym, jeśli nasza kawa zaczyna mieć blado-żółty kolor to jest to znak, iż wszystkie najważniejsze walory z naszej kawy zostały wydobyte. 
 • crema, czyli kawowa pianka – na powierzchni naszej kawy powinna utworzyć się gęsta jasno brązowa pianka, która świadczy o walorach naszego espresso, pianka powinna być gęsta, a jeśli jest sztywna to jeszcze lepiej, a jeśli używamy do kawy cukru to po wsypaniu w naszą piankę powinien on bardzo powoli opadać razem z pianką. 
 • cielistość i konsystencja – nasze idealne espresso powinno mieć cielistą konsystencję podczas ekstrakcji, tzn. oprócz ciemnobrązowego koloru, kawa wydobywająca się z portafiltra powinna przypominać swoją konsystencją lejący się olej lub oliwę, tak przygotowana kawa pozwala na jeszcze głębsze poznanie smaku. 
 • ilość kawy – stosując się do powyższych znaków, powinniśmy uzyskać od 25 do 35 ml naszego idealnego espresso. 
 • grubość mielenia – ostatnim, a istotnym parametrem niezbędnym do przygotowania dobrego espresso jest grubość zmielenia ziarna, bez odpowiednio zmielonej kawy nie jesteśmy w stanie przygotować espresso, tak, aby przy zastosowaniu powyższych wytycznych nasze espresso wyszło prawidłowo 
 • body – jest to definicja, którą ciężko opisać słowami, a łatwiej ją sobie wyobrazić. Jest to część kawy w filiżance pod cremą, której smak jesteśmy w stanie określić mocząc usta pod pianką i próbując kilku pierwszych kropel espresso, siorbiąc je delikatnie ustami i językiem. Body dobrze przygotowanego espresso, zawiera trochę cremy, która miesza się z samą częścią płynną. Właśnie tak można sobie wyobrazić to kawowe “ciało”. To właśnie po spróbowaniu body jesteśmy w stanie rozpoznać pierwsze nuty smakowe i na tej podstawie wywnioskować dalszy smak kawy. 
 • słodycz – miara słodyczy nie jest taka sama dla każdego espresso i zależy od użytych ziaren. Większość kaw z gatunku Arabiki jest delikatnie słodka w smaku, natomiast mieszanki zawierają w sobie mniej kawowej słodyczy. 
 • aromat – dobrze przygotowane espresso charakteryzuje się mocnym intensywnym aromatem, który jest w stanie przyciągnąć i skupić uwagę z bardzo dużej odległości. 
 • nuta smakowa – jeśli po pierwszym “zanurzeniu” ust w naszej kawie i rozprowadzeniu jej po naszych kubkach smakowych wyczuwamy wyraźnie pierwszą nutę smakową to możemy być spokojni, że jesteśmy w dobrym miejscu 
 • nuty smakowe – po pierwszej nucie smakowej powinniśmy wyczuć kolejne 

Powyższe wytyczne i parametry, którymi powinniśmy się kierować na pewno przyczynią się do tego, że espresso, które będziemy przygotowywać będzie nam smakować, z czasem każdy użytkownik delikatnie modyfikuje powyższe wytyczne i parametry przygotowując kawę wedle własnego uznania i kieruje się przede wszystkim tym, aby kawa smakowała.